Wanilia, czyli skąd nazwa Vanilla Aparthotel? | Eleganckie apartamenty w Krakowie

Zapach wanilii wszystkim miło się kojarzy – głównie ze świętami, kiedy to dodawana jest ona jako przyprawa do różnych ciast. Nadaje im słodkość i niepowtarzalny aromat. Kiedy rozchodzi się zaś po domu, potrafi wspaniale uspokoić, ukoić nerwy – pomaga się zrelaksować! Nic więc dziwnego, że wiele kosmetyków aromatyzowanych jest właśnie zapachem wanilii, a zapach do domu i do auta w wersji waniliowej jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków. Wanilia jest również dodatkiem do perfum i wyjątkowo drogą przyprawą – jedną z najdroższych na świecie. Skojarzenia z nią nie świadczą jednak bynajmniej o tym, iż Vanilla Aparthotel to miejsce szczególnie drogie, tylko wyjątkowo przytulne! Już sama nazwa budzi wspaniałe skojarzenia, a nowoczesne wyposażenie pozwala na stosowny relaks – zupełnie jakby woń wanilii rozchodziła się po wszystkich pokojach!

Skąd pochodzi wanilia?

Wanilia to rodzaj rośliny jednoliściennej, należącej do rodziny storczykowatych. Łącznie wyróżniamy aż 109 gatunków wanilii, jednak popularna przyprawa wytwarzana jest z wanilii płaskolistnej, której łacińska nazwa to Vanilla planifolia. To wyjątkowy gatunek pnącza, który w stanie dzikim można spotkać w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Co ciekawe, największym producentem wanilii na świecie jest jednak leżący u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki Madagaskar.

Co symbolizuje wanilia?

Wanilię otacza jakaś szczególna, romantyczna aura, która wiąże się zarówno z jej wyglądem, jak i zapachem – ale także z historią tej rośliny! Przez Totonaków z Meksyku uważana była za roślinę powstałą z krwi nieszczęśliwych kochanków. Pachnie niezwykle tajemniczo, ale przyjemnie – nic dziwnego, że jest tak podziwiana!

Czemu właśnie Vanilla Aparthotel?

Wanilia to jedna z najdroższych i najszlachetniejszych przypraw świata. Wszystko przez trudności w jej zapyleniu, zbiorze i późniejszym przetworzeniu. Czy wiecie, że kwiaty wanilii otwierają się tylko na jeden dzień i zapylane są w większości ręcznie? Oprócz ludzi, mogą je jeszcze zapylać niektóre pszczoły i kolibry – i właśnie obraz kolibra przy tym wspaniałym kwiecie najczęściej przedstawia się w mediach. Szczególny zapach pochodzi od waniliny i pojawia się dopiero po poddaniu laski wanilii procesowi fermentacji. Wszystko to decyduje o cenie, ale nawet ona nie zmniejsza popularności przyprawy. Vanilla Aparthotel jest otwarty na dalekich podróżników, przytulny i posiada szczególną aurę, która pozwala się odprężyć po intensywnym dniu. Dlatego właśnie wanilia jest dla nas doskonałym patronem!